Wiele osób zastanawia się, jak urządzić niewielką, zlokalizowaną na przedmieściach parcelę. Wśród różnego rodzaju propozycji na szczególną uwagę zasługuje ta sugerująca możliwość stworzenia na działce ogrodu symetrycznego. Co to takiego oraz w jaki sposób wykonuje się projekt wspomnianego miejsca? Czy takie rozwiązania rzeczywiście dobrze sprawdzają się na niezbyt dużych, podmiejskich posesjach? Tego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Symetria w ogrodzie – jak to wygląda w praktyce?

Przestrzenie zagospodarowane w geometryczny sposób na ogół prezentują się bardzo efektownie. Przy projektowaniu i budowie tego typu ogródków zwraca się uwagę przede wszystkim na równomierne rozłożenie różnych elementów (np. rabat kwiatowych, skalniaków, oczek wodnych, mebli ogrodowych) po obu stronach wybranej osi symetrii. Omawiane kompozycje przygotowywane przez naszą firmę Ogrody A&J mogą występować w rozmaitych formach, np.:

  • kwadratowego trawnika przeciętego biegnącą pośrodku ścieżką,
  • gruntu w kształcie krzyża z posadzonymi w narożnikach klombami,
  • nieruchomości z umiejętnie połączonymi liniami prostymi i półkolistymi.

W bardziej nowoczesnych układach, które często powstają na skutek modernizacji dotychczasowych, tradycyjnych rozwiązań, często można spotkać aranżacje składające się z dużego skweru rozdzielającego strefę jadalnianą od wypoczynkowej. Takie zieleńce często wyposażone są w stylowe gabiony oraz oświetlenie pięknie eksponujące różnorodne elementy architektury ogrodowej.

Czy warto zainwestować w ogród geometryczny?

Symetrycznie urządzone przestrzenie z zamontowanymi systemami nawadniania roślinności i odprowadzania wody deszczowej mają wielu zwolenników. Dotyczy to zwłaszcza osób lubiących na co dzień ład i porządek w swoim otoczeniu. To właśnie one najczęściej decydują się na skorzystanie ze wspomnianej opcji.

Zadanie zaprojektowania i stworzenia ogrodu geometrycznego warto powierzyć zatrudnianym przez nas profesjonalistom, którzy doskonale znają się na swojej pracy. W razie potrzeby mogą się oni także zająć pielęgnacją kwiatów, drzew i krzewów posadzonych na danym terenie oraz inwentaryzacją zieleni przed zamontowaniem systemu nawadniania.