Rosnące na terenie posesji kwiaty, drzewa i krzewy stanowią jej ozdobę. Trzeba jednak mieć świadomość, że większość roślin zasadzonych w ogrodzie wymaga systematycznej pielęgnacji. Do ich podlewania świetnie nadają się wysokiej jakości systemy nawadniania, w które można zaopatrzyć się w naszej firmie. Choć takie układy cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli działek o większej powierzchni, wiele osób ma problem z doborem najwłaściwszego rozwiązania dla siebie. Biorąc to pod uwagę, warto poznać więcej informacji o projektowaniu i montażu omawianych instalacji. Zachęcamy do przeczytania tekstu.

Projektowanie systemów nawadniania roślin ogrodowych – ogólne zasady

Przy rozplanowywaniu rozmieszczenia urządzeń do podlewania roślinności warto posiłkować się specjalną mapą danego terenu z zaznaczonymi elementami architektury ogrodowej. Na wspomnianym dokumencie zaznacza się lokalizację konkretnych elementów wchodzących w skład systemu dostarczającego wodę do trawników i kwiatowych rabat. Ponadto akt ten wykorzystuje się przy dokonywaniu wstępnego podziału terenów zielonych na sekcje. W każdej z wyszczególnionych stref umieszcza się zraszacze aplikujące płyn w formie mikroskopijnych drobinek cieczy.

Podczas instalacji urządzeń do podlewania roślinności należy pamiętać o takim ich ułożeniu, aby zasięgi poszczególnych modeli częściowo nachodziły na siebie. Dzięki temu rozpylane przez sprzęt cząsteczki wody bez trudu docierają do wszystkich roślin, także tych znajdujących się w najdalszych zakątkach ogrodu.

Inwentaryzacja terenu

Kluczową rolę przy projektowaniu i budowie systemów nawadniania odgrywają także właściwie przeprowadzone czynności weryfikujące. W ramach inwentaryzacji terenu sprawdza się m.in.:

  • granice posesji oraz ciągi komunikacyjne na jej obszarze,
  • rozmieszczenie elementów małej architektury (np. gabionów, oświetlenia, systemów odprowadzania wody deszczowej),
  • lokalizację źródła wody oraz dynamiczną wydajność cieczy.

Co istotne, wyraźnie wyodrębnia się od siebie trawnik oraz rabaty. Robi się tak ze względu na konieczność stosowania innych układów zraszania w obu przypadkach.

Który system nawadniania ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Klienci naszej firmy Ogrody A&J mają do wyboru rozmaite układy urządzeń do podlewania roślinności. Mogą to być np. stacjonarne modele działające kompatybilnie w pompie zanurzonej w wodzie w studni albo automatyczne systemy nawadniania. Te drugie są szczególnie cenione przez użytkowników z uwagi na brak konieczności ich ręcznego obsługiwania.