Właściciele domów jednorodzinnych zazwyczaj stają w obliczu wielu wyzwań i obowiązków. Jednym z nich jest właściwa pielęgnacja ogrodu, drugi to dbanie o sprawy związane z poborem wody i rachunkami. Oba dylematy znajdują swoje rozwiązanie w istotnej kwestii, jaką jest odprowadzanie deszczówki gromadzącej się na podwórku. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom, jakie ono za sobą niesie.

Co daje odprowadzanie wody deszczowej w ogrodzie?

Założenie systemu, który pozwala na odprowadzanie wody deszczowej w ogrodzie, wymaga nakładu pracy i środków, dlatego niektórzy zastanawiają się nad jego zasadnością. Tymczasem zbudowanie go niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to oszczędność zasobów pobieranych z wodociągów, co ma korzystny wpływ na budżet domowy.

Od pewnego czasu właściciele działek płacą za zbyt małe powierzchnie wchłaniające wodę, dlatego warto zrobić wszystko, by efektywnie korzystać z tego, co przynosi każdy opad. Jednorazowo dzięki temu można bowiem zgromadzić nawet do kilkudziesięciu litrów na powierzchnię wielkości stu metrów kwadratowych.

Jak można odprowadzać wody opadowe na działce?

Obecnie technologia pozwala na bardziej zaawansowane odprowadzanie wody deszczowej w ogrodzie niż tylko gromadzenie jej przy pomocy rynien lub w zbiornikach. Na popularności zyskują między innymi skrzynki rozsączająco-retencyjne. Ich działanie polega na tym, że ciecz zebrana na powierzchni przy pomocy rur drenażowych jest do nich transportowana. Stamtąd z kolei jest rozsączana w gruncie w sposób ciągły, zapewniając roślinom nieustanny dostęp do wilgoci. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie zasobów i ułatwia codzienną pielęgnację terenów zielonych wokół domu.

Zgromadzona woda wykorzystywana jest na różne sposoby. Najpopularniejsze jest oczywiście podlewanie ogrodu, ale bywa stosowana także do mycia samochodu czy na przykład w domowej toalecie – wszystko zależy od metody jej gromadzenia i od pomysłowości danej osoby. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że przy obecnych problemach z zasobami naturalnymi, każda ich oszczędność jest bezcenna.